Jak wybrać dobrą pożyczkę? Co jest ważne kiedy porównujesz pożyczki?

Pieniądze i komputer

Chcąc wziąć pożyczkę, szukamy ofert, które będą dla nas najbardziej odpowiednie, a także najmniej obciążające finansowo. Dużym ułatwieniem jest internet, gdzie takie oferty można ze sobą porównać – na co jednak trzeba zwracać uwagę? Co jest ważne, gdy szuka się dobrej pożyczki gotówkowej?

Gdzie szukać pożyczek gotówkowych?

Pożyczki gotówkowe to popularne oferty zarówno w bankach, jak i firmach pozabankowych. To sprawia, że my, jako klienci możemy mieć niemały problem z wyborem tej najlepszej oferty. Przeglądając je można wyjść z założenia, że mamy do czynienia z tymi samymi lub łudząco podobnymi propozycjami. Pomocne w wyborze mogą być porównywarki pożyczek, których działanie jest stosunkowo proste – wpisujemy najważniejsze cechy poszukiwanej pożyczki i na tej podstawie generowany jest wynik kilku czy kilkunastu ofert najbardziej odpowiadających naszym wytycznym.

Jednak co dalej? Na co powinno się zwrócić uwagę porównując ze sobą poszczególne pożyczki? Dobrze jest przyjrzeć się bliżej takim kwestiom jak: oprocentowanie, RRSO, wysokość kwoty jaką można uzyskać, czas spłaty oraz dodatkowe opłaty i prowizje.

Jak sprawdzić koszty pożyczki?

Najważniejszym kryterium, na jakie zazwyczaj zwracamy uwagę to koszty udzielonej pożyczki – wiadomo, że pożyczając pieniądze będziemy spłacać także odsetki. Porównując oferty zazwyczaj patrzymy na oprocentowanie, które im niższe tym lepsze, jednak to RRSO powinno być naszym podstawowym wyznacznikiem. RRSO to inaczej Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania i odpowiada ona za to ile realnie będzie kosztować nas pożyczka – im niższe RRSO tym mniej będziemy musieli oddać instytucji finansowej.

Dobrze jest także zwrócić uwagę na inne opłaty, w tym naliczane prowizje (opłata przygotowawcza), opłaty rejestracyjne czy odsetki. W razie problemów ze spłatą naliczane są też karne opłaty. Jeżeli potrzebujemy szybkiej gotówki, można poszukać także pożyczek darmowych, to znaczy, że oddaje się tyle, ile się pożyczyło. Są to najczęściej propozycje promocyjne dla nowych klientów i na niewielkie kwoty.

Jaką kwotę pożyczki potrzebuję?

Ile pieniędzy potrzebujemy? Na kiedy? Jeżeli interesują nas niewielkie kwoty na pilne wydatki, można zdecydować się na pożyczkę pozabankową – na przykład chwilówkę. W ten sposób pieniądze otrzyma się już w ciągu kilkunastu minut i to przy minimalnych formalnościach. Jeżeli tych pieniędzy koniecznie potrzebujemy więcej, być może lepszym rozwiązaniem będzie jednak pożyczka w banku.

Druga opcja wiąże się z większymi formalnościami i bardziej szczegółową weryfikacją, a także większymi wymogami do spełnienia oraz dłuższym czasem oczekiwania. Plusem jest jednak większe bezpieczeństwo, a także niższe koszty zaciągnięcia pożyczki niż w przypadku firm pozabankowych. Oczywiście w każdym z tych przypadków należy wziąć pod uwagę własne możliwości finansowe.

Jakie są warunki przyznania pożyczki gotówkowej?

Zdecydowanie zanim wybierzemy konkretną ofertę pożyczkową, najlepiej wcześniej dokładnie zapoznać się z warunkami jej przyznania. Firmy pożyczkowe mogą mieć różne wymagania, dodatkowo w umowie zawrzeć informacje, które nie pojawiły się wcześniej w samej ofercie. Może to diametralnie zmienić sytuację i potencjalnie korzystną ofertę zmienić w mniej opłacalną. Nigdy, absolutnie nigdy nie powinno się podpisywać umów, jeżeli nie rozumiemy jej zapisów lub się z nimi nie zgadzamy. Dobrze jest też zapoznać się z informacjami szczegółowymi – bowiem proponowana oferta może być dostępna na przykład tylko w określonych warunkach.

Jaki czas spłaty pożyczki?

Kolejną kwestią, na którą warto jest zwrócić uwagę to czas spłaty. Niektóre firmy oferują pożyczki na 30 dni, inne na kilka miesięcy lub nawet kilka lat. Wiele oczywiście będzie zależało od wysokości kwoty jaką się pożycza, jednak zasady działania firmy też mogą się między sobą różnić. Jak mowa o czasie spłaty, to warto zwrócić uwagę kiedy przypada pierwszy termin, to jest w jakim czasie musimy wpłacić pierwszą ratę – jest naliczana od razu, czy z terminem miesiąca od momentu podpisania umowy?

Jak więc widać, szukając dla siebie idealnej pożyczki, należy zwrócić uwagę na wiele różnych kwestii. Oczywiście dla każdego z nas inne parametry będą istotne, dlatego porównując różne oferty trzeba wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby i możliwości, a przede wszystkim podejmować decyzję po dogłębnym przeanalizowaniu wszystkich możliwości. Biorąc pożyczkę, róbmy to z głową.

One Comment on “Jak wybrać dobrą pożyczkę? Co jest ważne kiedy porównujesz pożyczki?

  1. No jak to co? Oprocentowanie! A właściwie… RRSO! Na to patrzcie, nie dajcie się wsadzić na minę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *