Czym różnią się pożyczki pozabankowe od tych udzielanych przez banki?

banknoty

Osoby, które po raz pierwszy rozważają zaciągnięcie pożyczki, muszą najpierw zorientować się, jakie są dostępne opcje na rynku. Bardzo często reklamy parabanków wprowadzają pewne zamieszanie, mówiąc o tym, że oferują np. kredyty bez BIK. W rzeczywistości istnieje bardzo duża różnica pomiędzy kredytami a pożyczkami, w związku z czym tych dwóch terminów nie powinno się stosować zamiennie. Co w takim razie mogą zaoferować nam pozabankowe firmy finansowe, a co banki?

Czym są pożyczki pozabankowe?

Pożyczki to produkty finansowe, określane przez Kodeks Cywilny, które charakteryzują się tym, że mogą ich udzielać dowolne podmioty (banki, parabanki, inne instytucje finansowe oraz osoby fizyczne) i co istotne, ich przedmiotem nie muszą być pieniądze. Ponadto umowa pożyczki może zostać zawarta ustnie, w przypadku, gdy jej wartość nie przekracza tysiąca złotych, a w przypadku większej kwoty, w umowie mogą znaleźć się dowolne ustalenia. Bardzo ważną kwestią jest również to, że pożyczka może być przeznaczona na dowolny cel i pożyczkodawca nie może żądać ujawnienia sposobu wydatkowania pożyczonych pieniędzy. Pożyczki to bardzo ciekawe zagadnienie, jeśli ktoś chce się dowiedzieć więcej na ten temat, to pożyczki pozabankowe omawia w artykułach uwagafinanse.pl.

Jak widać, w przypadku udzielania pożyczek panuje spora dowolność, przepisy prawa nie regulują wielu kwestii z nimi z wiązanych, dlatego też instytucje udzielające tego typu pomocy finansowej mogą pozwolić sobie na znacznie więcej niż banki.

Pożyczki bankowe – najważniejsze informacje

Na początku należy zaznaczyć, że pożyczka udzielana przez bank to tak naprawdę kredyt, który w pewnych kwestiach może być bardzo podobny do pożyczek pozabankowych. Przede wszystkim banki działają na podstawie Prawa bankowego, które określa między innymi to, co powinno zostać zawarte w umowie, jakie warunki powinien spełnić klient banku, aby dostać kredyt, jak wysokie może być oprocentowanie kredytu oraz inne koszty z nim związane. Jak widać, kredyty bankowe dają zdecydowanie mniejszą swobodę zarówno udzielającemu je podmiotowi, jak i kredytobiorcy. Sytuacja ta ma jednak zarówno wady, jak i zalety.

Co jest bezpieczniejsze — pożyczki pozabankowe czy kredyt?

Nie ulega wątpliwości, że uzyskanie pożyczki jest znacznie łatwiejsze i wymaga mniejszej ilości formalności niż staranie się o kredyt. Ponadto pożyczkę zawsze można wydać na dowolny cel, a kredyty dzielą się na celowe (można je przeznaczyć wyłącznie na z góry ustalony cel) i gotówkowe, które są najbardziej zbliżone do pożyczek.

Zadłużenie się w banku, czy w innej firmie finansowej zawsze budzi obawy, w końcu otrzymane pieniądze trzeba zwrócić, i to z odsetkami. Ze względu na duże wymagania, które należy spełnić, aby wziąć kredyt, opcja ta jest równocześnie bardziej bezpieczna. Decydując się na pożyczkę pozabankową, należy bardzo wnikliwie przeczytać umowę i dokładnie zapoznać się z warunkami jej zwrotu. Trzeba też być czujnym, gdyż niektóre parabanki stosują różne sposoby, aby zwiększyć swoje dochody, często działając na niekorzyść swoich klientów.

3 Comments on “Czym różnią się pożyczki pozabankowe od tych udzielanych przez banki?

  1. No jak to czym? Wszystkim! Łączą je tylko pieniądze. W banku to jeszcze jakoś człowiek wie, ile wisi, ale w parabanku? Jak oni nawet za sms z przypomnieniem o spłacie kasują kilkanaście złotych! Jak dla mnie tylko bank lub rodzina.

  2. Jakoś nie ufam parabankom. Miałem przypadek, w którym musiałem wpłacić kaucję w wysokości 1 tys. złotych, a gdy odrzucili mój wniosek, to nie otrzymałem zwrotu…

  3. Tym, że są one udzielane w różnych placówkach. Dodatkowo ofery są zróżnicowane. Pożyczkę bardziej można otrzymać w parabankach niżeli w normalnych bankach. Te pierwsze mają być alternatywą dla osób, które potrzebują gotówki „na już”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *