Pożyczka konsolidacyjna – kiedy warto ją zaciągnąć?

polskie banknoty

Na czym polega pożyczka konsolidacyjna? Dla kogo jest przeznaczona? W jakich warunkach warto zastanowić się na takim rozwiązaniem?

Co to jest pożyczka konsolidacyjna?

Pożyczka konsolidacyjna to taka, która umożliwia połączenie kilku różnych zobowiązań pożyczkowych w jedno. Zostają one zatem zamienione na jedno, spłacane na nowych, korzystniejszych warunkach. Często mamy też przy tym możliwość dobrania gotówki, chociaż jest ona uzależniona w dużej części od zdolności kredytowej pożyczkobiorcy. Pożyczki konsolidacyjne są oferowane przez wiele banków działających na polskim rynku, a także przez liczne firmy pozabankowe.

Jakie są zalety pożyczek konsolidacyjnych?

Jak już powiedzieliśmy, pożyczka konsolidacyjna to połączenie kilku różnych zobowiązań w jedno. Dlaczego warto się na to zdecydować? Łatwiej spłacać jedno zobowiązanie, bo trzeba pamiętać już tylko o jednej racie miesięcznie, zamiast o kilku ratach różnej wysokości.

Dodatkowo spłata ta odbywa się na korzystniejszych warunkach. Okresy kredytowania są łączone w jeden czas trwania spłaty pożyczki, a dłuższy okres spłaty przekłada się na zmniejszone oprocentowanie. Spłata jest więc bardziej rozłożona w czasie, a miesięczne raty są niższe niż byłaby suma rat bez konsolidacji. Połączenie okresów kredytowania umożliwia też konsumentowi dogodniej rozplanować swoją finansową przyszłość.

Konsolidacja kilku różnych zobowiązań to korzystne rozwiązanie nie tylko dla klienta, ale również dla samego banku. Dzięki temu banki oferują klientom dodatkowe udogodnienia, by przekonać ich do takiej procedury. Jednym z nich jest możliwość dobrania dodatkowej gotówki, czyli zwiększenia kwoty kredytu.

Inną korzyścią jest ten efekt pożyczki konsolidacyjnej, że sytuacja finansowa konsumenta przeważnie znacznie się poprawia. A to oczywiście sprawia, że poprawie ulega również jego zdolność kredytowa. Zaczyna on więc być bardziej wiarygodnym klientem dla banków i firm pożyczkowych. Poprawienie swojego statusu jako klienta skutkuje większą dostępnością dodatkowych udogodnień, takich jak zwiększenie kwoty kredytu czy też możliwość czasowego zawieszenia spłaty pożyczki.

Kiedy warto zaciągnąć pożyczkę konsolidacyjną?

Zwykło się uważać pożyczki konsolidacyjne za narzędzia przeznaczone przede wszystkim dla konsumentów starających się wyjść ze spirali zadłużenia. Taka też była pierwotna idea tego finansowego produktu. Nie ulega wątpliwości, że łatwiej poradzić sobie ze spłatą jednego zobowiązania o jednej, równej miesięcznej racie i wydłużonym czasie spłaty, tym bardziej, że odbywa się to na korzystniejszych warunkach i z niższym oprocentowaniem.

Niemniej zaciągnięcie pożyczki konsolidacyjnej może być warte rozważenia również przez tych, którzy nie mają problemu z terminową spłatą zobowiązań. Także i oni mogą docenić niższe oprocentowanie, dłuższy okres kredytowania i mniejszą ilość formalności i poprawić w ten sposób swoją sytuację ekonomiczną.

One Comment on “Pożyczka konsolidacyjna – kiedy warto ją zaciągnąć?

  1. Ciekawe, zawsze myślałam, że konsolidować można w banku, a tutaj niespodzianka! Dobrze, że instytucje wychodzą na przeciw osobom bez zdolności, teraz łatwiej będzie im wyjść z długów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *