Decydując się na wzięcie pożyczki, kierujemy się różnymi motywami. Możemy otrzymać ją zarówno w banku, jak i w parabanku. Jakie cechy powinna spełniać dobra pożyczka? Czym się kierować przy jej wyborze? W tym artykule poznasz odpowiedzi na te pytania.
Jakie warunki powinna spełniać dobra pożyczka?
Niezależnie od tego, czy chcemy uzyskać pożyczkę w banku, czy w parabanku, to powinniśmy wziąć pod uwagę kilka czynników. Dobra pożyczka powinna cechować się łatwością wnioskowania oraz szybką wypłatą środków.
Dodatkowo ważną kwestią jest możliwość ubiegania się o pożyczkę bankową lub parabankową przez internet. W obecnych czasach powinno to być priorytetem zarówno dla instytucji bankowych, jak i pozabankowych.
Kolejnym warunkiem, który powinna spełniać dobra pożyczka, jest odpowiednia prowizja. Jest to wynagrodzenie dla banku lub parabanku za udzielenie kredytu. Jeżeli czas pożyczki jest krótszy niż 30 dni, to prowizja może wynieść do 5% kapitału. A jeśli czas umowy jest dłuższy, to poziom ten może wynosić do 15% całego kapitału, a do 6% kwoty w stosunku rocznym.
Inne dodatkowe koszty, na których wysokość należy zwrócić uwagę, to te za wymagane ubezpieczenia, a także opłata przygotowawcza, czyli kwota, jaką trzeba zapłacić za przygotowanie wniosku o pożyczkę.
Cechy dobrej pożyczki w parabanku
Wybór pożyczki w parabanku powinien być dokonany w oparciu o rozważenie kilku kwestii. Pierwszą z nich jest oprocentowanie pożyczki. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO), to wskaźnik, który da nam obraz tego, jaki jest realny koszt spłaty naszej pożyczki.
Ważne, żeby RRSO było dość niskie, ponieważ unikniemy wtedy łatwego popadnięcia w długi. Parabanki często ustalają dużo wyższy procent RRSO niż zwykłe banki.
Powinniśmy być także zabezpieczeni w przypadku naszej niezdolności do spłaty zobowiązania w terminie. Dobry parabank powinien umożliwiać nam przedłużenie okresu spłacania pożyczki lub jej refinansowanie. Za te możliwości trzeba dodatkowo zapłacić, ale pomoże to nam uniknięcia naliczenia wysokich odsetek i zadłużenia.
Cechy dobrej pożyczki w banku
Banki zazwyczaj stosują niższe oprocentowanie pożyczki niż parabanki, ale czasem taką pożyczkę trudniej jest uzyskać. Dlatego warto zwracać uwagę na to, jak wygląda cały proces. Szybka weryfikacja klienta to istotna cecha dobrej pożyczki w banku.
Należy zwrócić uwagę również na wysokość raty, aby nie była ona dla nas zbyt droga. Jednak trzeba mieć na względzie, że zbyt niskie raty również nie zawsze są zaletą, ponieważ wtedy z reguły rosną odsetki, a co za tym idzie — zwiększa się realny koszt naszego zobowiązania.
Jak znaleźć dobrą pożyczkę?
Popularną metodą na wyszukanie dobrej pożyczki jest porównanie kilku ofert. W internecie można w tej chwili znaleźć rankingi i porównywarki pożyczek, które ułatwią cały proces. To prosty i wygodny sposób, zwłaszcza dla osób, które nie mają jeszcze doświadczenia w braniu pożyczek. W porównywarkach jest opcja zestawienia ze sobą pożyczek pod względem wysokości stóp procentowych, czasu oczekiwania na wypłatę środków i wielu innych czynników.
Dla tych, którzy zastanawiają się, jak wybrać dobrą pożyczkę, odpowiednią opcją będzie także poszukanie opinii w internecie na temat ofert konkretnych banków. Jeśli dany bank czy parabank będzie miał zbyt wiele negatywnych ocen, to znak, żeby nie korzystać z jego usług.
Lepiej wziąć dobrą pożyczkę w parabanku czy w banku?
Wybór nie jest oczywisty. Jeśli nie mamy zdolności kredytowej i zależy nam na szybkiej pomocy finansowej bez żadnej weryfikacji, to lepszą opcją będzie skorzystanie z oferty parabanku. Z kolei jeśli chcemy uzyskać wyższe kwoty, a przy okazji nie tak wysokie oprocentowanie, to lepszym wyborem będzie klasyczny bank.
Pożyczki w parabankach cechują się też wyższymi relatywnymi kosztami spłaty, dlatego jeśli chcemy uniknąć bardzo wysokich odsetek, to lepszym rozwiązaniem dla nas będzie pożyczka w banku, którą trudniej uzyskać, ale koszt spłaty będzie niższy.
Podsumowując, każda z tych form pożyczek ma swoje plusy i minusy, a wybór dobrej pożyczki powinien być dostosowany do naszych potrzeb i preferencji w danym momencie.
Jak dla mnie przy większych kwotach warto jest skorzystać z pomocy doradcy finansowego, on pomoże znaleźć najlepsze oferty, na których będzie można de facto zaoszczędzić.
Nie brałem jeszcze żadnej pożyczki, całe szczęście… Ale teraz jakbym musiał to przynajmniej wiem jaką wybrać, żeby na tym nie stracić
Jak pożyczka ma być dobra to nie można brać jej w parabanku, hehe. Najważniejsza zasada ;p
Zgadzam sie, parabankom nie można ufać. Zresztą bankom też…