Dobra pożyczka, czyli jaka? Parametry może nierealnej, ale bardzo dobrej pożyczki

pieniądze w dłoni

Czym powinna charakteryzować się idealna pożyczka? Na jakie parametry przede wszystkim powinniśmy zwracać uwagę?

Niskie oprocentowanie

Maksymalne oprocentowanie pożyczki w skali roku jest określone przez przepisy kodeksu cywilnego. Nie może ono przekraczać dwukrotnej wysokości odsetek ustawowych, które są ustalane jako równowartość sumy stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i 3,5 punktów procentowych. Obecnie więc maksymalne odsetki nie mogą przekraczać 10% w stosunku rocznym. Większość firm pożyczkowych, mówiąc kolokwialnie, bierze ile może, dociskając swoje oprocentowanie właśnie do tej górnej granicy.

Trudno więc może być znaleźć pożyczkę z niskim oprocentowaniem. Istnieją jednak promocje, które mogą nie tylko obniżyć odsetki, ale nawet zupełnie je zlikwidować. Otóż niektóre firmy pożyczkowe oferują dla nowych klientów pierwszą pożyczkę za darmo. Oznacza to, że jeśli nie korzystaliśmy jeszcze z usług tej konkretnej firmy, to biorąc tam pożyczkę, będziemy musieli w określonym czasie zwrócić jedynie pożyczoną sumę. Nie ma nie tylko odsetek, ale też prowizji i wszelkich innych dodatkowych opłat. Warto więc szukać właśnie takich ofert.

Spłata zobowiązania

Ważna jest nie tylko suma, jaką będziemy musieli oddać, ale również to, kiedy i w jaki sposób ta spłata ma się odbyć. Dostępne są pożyczki ze spłatą jednorazową albo w ratach. Spłata jednorazowa dotyczy zwykle pożyczek krótkoterminowych. Do tej kategorii zaliczają się popularne chwilówki, które można zaciągnąć na 30 lub maksymalnie 60 dni.

To oczywiście czas, który może nie wystarczyć na uzbieranie potrzebnej sumy, zwłaszcza przy większych kwotach. Jeśli więc potrzebujemy pożyczyć sporą sumę, lepiej rozejrzeć się za pożyczką na raty, którą będzie można stopniowo spłacać przez rok lub kilka lat. To dla nas mniejsze obciążenie budżetu.

Jaka kwota pożyczki?

Ile pożyczyć? To zależy od dwóch czynników. Pierwszym z nich są nasze potrzeby. Skoro poszukujemy pożyczki, to znaczy, że potrzebujemy pieniędzy na realizację konkretnego przedsięwzięcia. Jakiej sumy to wymaga? To pytanie, na które powinniśmy sobie odpowiedzieć w pierwszej kolejności.

Drugą ważną kwestią są nasze możliwości spłaty. A zatem pożyczaną kwotę trzeba dopasować do swojej sytuacji finansowej. Obliczmy, jaką sumę jesteśmy w stanie spłacić w miesiąc czy dwa albo jaką wartość raty możemy opłacać przez najbliższe miesiące lub lata.

Forma wnioskowania

Kiedy szukamy pożyczki, znaczenie może mieć dla nas też forma wnioskowania o nią, ponieważ może od niej zależeć, jak szybko otrzymamy potrzebne środki. Bywają sytuacje, w których nie można czekać i liczy się każda chwila.

Warto w takim wypadku szukać firm, w których wnioskowanie odbywa się poprzez formularz online. Dzięki temu nie będziemy tracić czasu w kolejkach czy na dojazdach do placówki. Wszystko można zrobić, nie ruszając się sprzed komputera. Dodatkowo firmy oferujące pożyczki online często przeprowadzają szybką analizę wniosków, a decyzja w sprawie przyznania pożyczki zapada jeszcze tego samego dnia.

One Comment on “Dobra pożyczka, czyli jaka? Parametry może nierealnej, ale bardzo dobrej pożyczki

  1. Bardzo ważne jest, by pożyczka miała niskie oprocentowanie, czy raczej RRSO. To jest kluczowe. Jak najmniej dopłacać do tego. Niestety w porównaniu z kredytami pożyczki mają zdecydowanie gorsze parametry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *