Dobra pożyczka bez BIK, czyli jaka?

Kalkulator i pieniądze

O bazach BIK słyszał chyba każdy i dla wielu z nas oznacza to kłopoty. Korzystają z niej zarówno banki jak i coraz większa liczna firm pozabankowych. Pozwala to na weryfikację klienta i poznanie jego historii kredytowej. Jeżeli miał on problemy z regulacją zobowiązań – wszystkie informacje o tym można znaleźć właśnie tam. Dla osób, które mają niezbyt czystą historię kredytową rozwiązaniem będzie pożyczka bez BIK – tylko jak ją wziąć?

Czym jest BIK i jak działa?

Dla wielu klientów instytucji finansowych, tak banków, jak i firm pozabankowych, BIK najczęściej oznacza kłopoty, choć niesłusznie. Biuro Informacji Kredytowej bo tak brzmi pełna nazwa tej bazy danych służy gromadzeniu informacji o klientach instytucji finansowych, ich przetwarzaniu oraz udostępnianiu. Jeżeli kiedykolwiek braliśmy jakiś kredyt lub pożyczkę właśnie tam będzie można znaleźć dane o tym kiedy je wzięliśmy, a także czy płaciliśmy terminowo, czy mieliśmy opóźnienia. I właśnie te negatywne wpisy bywają problematyczne, ponieważ są one sygnałem dla banku, że możemy być klientem nierzetelnym, który nie będzie w stanie spłacić swojego zobowiązania.

Z drugiej strony, jeżeli nasza historia kredytowa jest dobra – to znaczy wpisy w BIK świadczą o tym, że wszystkie zobowiązania płaciliśmy terminowo, jest to ogromny plus dla nas jako przyszłych pożyczkobiorców. BIK ma więc dwa oblicza, które zależą przede wszystkim od naszej rzetelności. Niestety czasem nawet drobne potknięcie, lekkie spóźnienie czy dawne problemy finansowe wciąż widoczne w bazie mogą pokrzyżować nam plany uzyskania pożyczki w banku. Istnieje jednak możliwość skorzystania z firm pozabankowych, które nie zawsze współpracują z BIK.

Pożyczka bez BIK, czyli jaka?

Mówiąc o pożyczce bez BIK, ma się na myśli udzielenie zobowiązania finansowego bez weryfikacji w bazie informacji kredytowej. Innymi słowy, firma pożyczkowa, oferująca takie usługi, nie sprawdza nas jako klientów pod względem rzetelności – nie jest brana pod uwagę nasza historia kredytowa. Jak wiadomo – kiepska historia BIK nie musi wcale oznaczać braku zdolności kredytowej, może być jednak dużą przeszkodą.

Trzeba przy tym pamiętać, że nie wszystkie parabanki dają możliwość uzyskania takiej pożyczki, bo choć BIK jest standardowo wykorzystywany przez banki, od jakiegoś czasu coraz więcej firm pozabankowych także sięga po te rozwiązanie. Mimo to, na rynku nie brakuje ofert bez weryfikacji pożyczkobiorców.

Czy pożyczka bez BIK oznacza brak weryfikacji?

I tak i nie. Owszem, firma pozabankowa oferująca pożyczkę bez BIK rzeczywiście nie będzie sprawdzała informacji o kliencie w bazie kredytowej, to jednak nie oznacza całkowitego braku weryfikacji. BIK to tylko jedna z możliwości sprawdzania i parabanki rezygnując z jednej opcji korzystają z innych. Z tego też powodu choć nie sprawdza się BIK, to może sprawdzić KRD, BIG czy ERiF.

Warto więc mieć świadomość, że tego typu pożyczki nie wiążą się z niesprawdzaniem klientów, choć oczywiście weryfikacja jest przez to mniej szczegółowa i bardziej pobieżna. Dodatkowo, nawet ze złą historią kredytową czy widocznym zadłużeniem, firmy są bardziej przychylne i nie przekreśla to całkowicie szans na otrzymanie pieniędzy.

Jak znaleźć dobrą pożyczkę bez BIK?

Oferty pożyczek bez BIK dają większe szanse osobom z niezbyt czystą historią kredytową, to jednak nie oznacza, że jest to pożyczka dla każdego. Obecnie w Polsce można znaleźć kilka czy kilkanaście firm świadczących takie usługi – z łatwością da się przejrzeć ich oferty w sieci, korzystając przy tym z dostępnych porównywarek pożyczek gotówkowych czy rankingów. W ten sposób możemy sprawdzić różne rozwiązania i znaleźć najbardziej odpowiadający nam produkt finansowy.

Dobrze jest zwracać uwagę na takie kwestię jak oprocentowanie, RRSO, wysokość pożyczki, czas spłaty. Warto pamiętać, że oferty pożyczek bez BIK mogą być znacznie droższe niż inne pożyczki, bowiem wiąże się to z większym ryzykiem.

Dla kogo dobra pożyczka bez BIK?

Oferty pożyczek bez BIK mogą być dla wielu z nas ciekawą alternatywą i często błędnie uważa się, że jest to rozwiązanie dla osób zadłużonych. Nie jest tak do końca. Na pewno mogą po nie sięgnąć osoby z niewielkimi zaległościami w spłacie, mające negatywną historię kredytową czy niski scoring, ale mimo wszystko posiadające stabilną sytuację finansową i stałe dochody. Choć parabanki nie wymagają zaświadczenia o dochodach, koniecznie należy we wniosku wpisać wysokość dochodu jaką się posiada, a z jakich źródeł on pochodzi nie jest to już istotne.

Czasami można znaleźć też oferty darmowych pożyczek bez BIK. W ten sposób pożycza się i oddaje tyle samo bez dodatkowych opłat, ale pod jednym warunkiem – terminowej spłaty. W przypadku niedopełnienia umowy, naliczane są gigantyczne odsetki i kary.

One Comment on “Dobra pożyczka bez BIK, czyli jaka?

  1. Nie no ten BIK po coś jest. To ma być cynk nie tylko dla banków i parabanków, ale i dla zwykłych ludzi, że oho! Nie mogę się bardziej zadłużać, bo będę niewypłacalny! Ale nie! Będą szukać pożyczek bez BIK!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *