Bank czy parabank? Gdzie po pożyczkę?

Drzewko z pieniędzmi

Wiele osób utożsamia parabanki z bankami, uznając, że oferowane w nich pożyczki niczym się nie różnią. Niestety, jest to dość standardowy błąd, a obie instytucje finansowe działają na całkowicie odmiennych zasadach. Dostępne nie pożyczki także są inne. Czym różni się parabank od banku? Gdzie lepiej wziąć pożyczkę gotówkową?

Bank a parabank – jakie różnice?

Bank, a może jednak parabank? Wydawać by się mogło, że różnice między nimi nie są wielkie, w końcu w obu nazwach występuje słowo „bank”. Prawda jest jednak taka, że są to zupełnie odmienne instytucje, których działanie opiera się na innych zasadach i prawach. W przypadku banku mamy do czynienia z prawem bankowym, przez co wszystkie oferowane przez nie produkty znajdują się pod nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego i posiada specjalne uprawnienia do dokonywania operacji finansowych. Wszystkie działania banku są objęte zabezpieczeniem pieniężnym.

W przypadku parabanku mamy do czynienia z piramidą finansową. Pieniądze, jakie oferują w ramach pożyczek, pochodzą od samych klientów. Działają na zasadach kodeksu prawa cywilnego i nie podlegają żadnemu zabezpieczeniu. To znaczy, że w przypadku upadku parabanku, klienci tracą wszystkie pieniądze, a ich odzyskanie staje się praktycznie niemożliwe.

Jak wziąć pożyczkę w parabanku?

Mechanizm działania obu instytucji został już oględnie wyjaśniony. Teraz warto przejść do kolejnego punku, jakim jest sposób udzielania zobowiązań pieniężnych. O tym jak wziąć pożyczkę w parabanku przeczytasz na blogu finansowym www.parabankowo.pl. Jednym z plusów firm działających na tej zasadzie, jest przede wszystkim łatwość w uzyskaniu pieniędzy. Parabanki mają zazwyczaj dość niskie kryteria jeżeli chodzi o wymagania stawiane klientom. Pożyczkę można więc uzyskać szybko, bo nawet w ciągu kilkunastu minut. Takich ofert jest naprawdę dużo i w ich znalezieniu mogą pomóc choćby porównywarki, które zestawiają ze sobą wszystkie propozycje finansowe, zgodne z określonymi parametrami.

Zegarek i pieniądze

Jak wziąć pożyczkę w banku?

Uzyskanie pożyczki w banku jest nieco trudniejsze, choć i tak wymaga mniej zachodu niż w przypadku standardowych kredytów gotówkowych. Instytucje te działają jednak w obrębie konkretnych przepisów prawa bankowego, co za tym idzie, są zobowiązane do tego, by dokładnie weryfikować każdego klienta. Konieczne jest więc sprawdzenie zdolności kredytowej, wiarygodności kredytowej oraz danych osobowych. Tak jak w poprzednim przypadku, dużą pomoc stanowią porównywarki, pozwalające na sprawdzenie ofert różnych instytucji i zestawienie ich między sobą pod kątem największych korzyści.

Bank czy parabank – gdzie po pożyczkę?

Choć obie propozycje wyglądają podobnie, należy zdawać sobie sprawę z zaistniałych różnic. Parabank, choć można łatwo dostać w nim gotówkę, jest opcją bardziej ryzykowną. Dodatkowo, fundusze możliwe do otrzymania są zazwyczaj mniejsze niż w banku, a opłaty oraz odsetki znacznie wyższe (chyba że trafi się na darmową pożyczkę, ale i tu trzeba uważać). Bank jest bezpieczniejszy, choć wymagania przez nie stawiane wyższe, a to sprawia, że nie każdy może ubiegać się o pieniądze.

Z tego też względu, wiele osób, szczególnie w trudniejszej sytuacji finansowych, woli podjąć ryzyko, wybierając parabank, ponieważ tam, często nie jest weryfikowana historia kredytowa, a ewentualne problemy nie są całkowitą przeszkodą. Pieniądze dostaje się też szybciej, co może być przydatne, gdy koniecznie potrzebujemy finansowania na już.

Wybór instytucji pożyczkowej będzie zależał tylko od nas. Zanim jednak zdecydujemy się, oceńmy swoje możliwości finansowe oraz realne potrzeby. To istotne, ponieważ w ten sposób unikniemy ewentualne problemy finansowe, które mogą wyniknąć z podpisanej umowy pożyczkowej. W miarę możliwości lepiej wybierać bank – jest tańszy i bezpieczniejszy. Parabank wiąże się z większym ryzykiem, dlatego lepiej dokładnie sprawdzić firmę, zanim zdecydujemy się na wybór oferty, właśnie stamtąd.

One Comment on “Bank czy parabank? Gdzie po pożyczkę?

  1. Broń Panie Boże przed parabankami. Przecież to najwięksi złodzieje i oszuści, jacy tylko istnieją… Nigdy nie poszłabym tam po pożyczkę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *